KREATÍVNE DNI - VIZUÁLNE UMENIE
lektorky: Mgr.art.Tereza Matkuliaková a Mgr.art.Soňa Sadloňová
Cieľom aktivít v rámci našich tvorivých stretnutí Kreatívne dni je metódami neformálneho vzdelávania priniesť žiakom základných škol nové perspektívy v oblasti vizuálneho umenia. Pod vedením lektoriek, profesionálok v daných oblastiach, sa zoznámia s prostriedkami fotografie a videa ako s výtvarnými vyjadrovacími prostriedkami. Budú mať možnosť objaviť svoje talenty a inšpirovať sa pri výbere smerovania vo svojom ďalšom štúdiu, či budúcom povolaní. Workshopy budú zamerané na spoluprácu, tímovú prácu, ale tiež improvizáciu a tvorivosť. Žiaci získajú rozhľad o možnostiach umelej inteligencie v oblasti vizuálneho umenia a zlepší sa ich digitálna gramotnosť - orientácia vo virtuálnom svete, kde pri sledovaní príspevkov na internete je v súčasnosti ťažké posúdiť či ide o reálnu fotografiu, video, či výtvor umelej inteligencie.
Plánujeme osloviť aj mladých ľudí s nedostatkom príležitostí - viaceré zo škol, ktoré sme vybrali sú vo vidieckom prostredí, kde žiaci nemajú veľa možností získať skúsenosti a praktické zručnosti v oblasti vizuálneho umenia. Spolupracujeme a realizujeme aktivity v Klubovni Človek v ohrození. Workshopy organizujeme formou troch stretnutí s rovnakou skupinou účastníkou.
Séria workshopov vizuálnej tvorby pre školy začína úvodným kruhom, kde sa predstavíme a uvedieme projekt a program nasledujúcich troch workshopových dní. Zahráme sa zoznamovacie aktivity neformálnymi výukovými metódami. Premietneme práce z predchádzajúcich workshopov, aby sme účastníkov inšpirovali a oboznámili ich, čo ich nasledujúce tvorivé dni čaká. Teoretickú časť tvorí interaktívna prezentácia, v ktorej sa žiaci dozvedia základy obrazovej reči, veľkosti záberov, osvoja si pojmy ako celok, detail a pod. Oboznámia sa so základnými pravidlami svetla a kompozície a súčasťou úvodného bloku je aj prezentácia kreatívneho využitia umelej inteligencie vo vizuálnej tvorbe. Následne sa žiaci rozdelia na dve stanovištia KREATÍVNA FOTOGRAFIA a VIDEOTVORBA. 
Počas troch dní majú žiaci priestor na voľnú tvorbu, sebavyjadrenie a improvizáciu. Majú možnosti vyskúšať si rôzne tvorivé postupy a techniky a rozvíjať svoju predstavivosť a kreativitu. Čelia výzvam spolupráce, tvorby dôhod a vyskúšajú si profesie z umeleckého sveta filmu a fotografie. V záverečnom kruhu prezentujeme a pozeráme vytvorené diela a zrekapitulujeme si, čím všetkým sme spoločne počas kreatívnych dní prešli a aké nové zručnosti sme sa naučili.
​​​​​​​
VIDEOTVORBA
lektorka: Mgr. art. Tereza Matkuliaková
V prvom bloku sa venujeme tvorbe obrázkového scenáru ku krátkemu animovanému filmu. Účastníci sa dozvedia, čo je to filmová reč, ako rozprávať príbeh pomocou obrazu. Prečo je obrazová filmová reč univerzálnym jazykom a v skupinovej práci spoločne vytvoria príbehy, pričom hľadajú riešenia, ako vytvoriť spoločné dielo. V druhom workshopovom dni vytvoria animáciu pomocou techniky STOP MOTION. Vyskúšajú si plôškovú animáciu, figurálnu, či natáčanie krátkeho hraného filmu, alebo vizuálneho konceptuálneho diela. Príbehy, ktoré spoločne žiaci deň vopred pripravili realizujú v praxi a taktiež si overia teóriu kompozície, veľkosti záberov ale aj správneho osvetlenia priamo v malom mobilnom audiovizuálnom štúdiu. Účastníci sa naučia pracovať s filmovou rečou a zároveň si vyskúšajú rôzne filmové profesie. Zažijú aké je to, byť kameramanom, bábkohercom, režisérom, osvetľovačom alebo scenáristom. Pri technike STOP MOTION sa rozvíja presnosť, trpezlivosť ale aj radosť z tvorby.
V treťom dni sa vo videoštúdiu zameriame na postprodukciu. Žiaci sa naučia pracovať v programe Premiere Pro, kde okrem práce s fotografiou a videom vyskúšajú grafické práce, hudobnú a zvukovú postprodukciu, budú pracovať s gifmi a jednoduchymi trikmi, prostredníctvom ktorých vytvoria komplexný krátky animovaných film.


                                         KREATÍVNA FOTOGRAFIA
lektorka: Mgr.art. Soňa Sadloňová
Workshopy luminografie - maľovanie svetlom
Možnosti a techniky využitia fotografie ako umeleckého prostriedku. Dlhá expozícia, luminografia - maľovanie svetlom, svetelná projekcia, teamové fotografovanie, performance. 
Portrétny fotoateliér 
Portrétna fotografia a základy svietenia štúdiovými svetlami - typy svietenia, kompozícia, základy fototechniky. Účastníci si vyskúšajú role fotografov, osvetlovačov a modelov a zažijú portrétne fotografovanie v ateliérových podmienkach s použitím fotopozadia, štúdiových svetiel a digitálnych zrkadloviek. Naučia sa ako správne nastaviť svetlo, expozíciu a ako pracovať s ostrosťou.
  Postprodukčné úpravy fotografií - Ligthroom, Photoshop, retuš, farebné a tonálne úpravy. 
Analógová a digitálna fotografia
Netradičný workshop - analógové vyvolávanie digitálnych fotografií. Vyvolávanie fotografií na klasický fotopapier v tmavej komore, ktoré  nasvietime obrazovkou mobilu.

VARÍME S RADOSŤOU
lektor: Gábor Pasztor
Workshopy kreatívneho zdravého varenia 
 "Základom mojej aktivity je predstaviť pestrý recept, spoločne ho pripraviť a zjesť. Cieľom je utužiť v skupine spoluprácu, zvedavosť, zodpovednosť a otvorenosť. V ideálnom prípade sa deti naučia niečo o varení a potravinách, pričom pozdieľajú svoj vzťah k jedlu a jedeniu. Nakoniec si užijú výsledok spoločnej práce v podobe obeda alebo večere vo veselej atmosfére. Recepty sú upravené na vegetariánsky spôsob. Cieľom je vysvetliť, aký dopad má súčasný potravinársky priemysel a poľnohospodárska výroba na našu planétu, ako šetriť potravinami, ako efektívne a bezodpadovo využívať suroviny, ako kombinovať ingrediencie, aby jedlo bolo chutné a výživné, ako využiť lokálne, sezónne alebo divoké rastliny v kuchyni atď. Počas workshopu budeme spoznávať (a ochutnávať) aj základy klíčkovania, fermentovania, varenia v prírode, používania korenín, ale aj ich pôvod a ich dôležitosť v jedálničkoch rôznych kultúr sveta.
Kurz je rozdelený do troch lekcií: 
1. lekcia - Príprava hlavného jedla, základy narábania s kuchynským náradím, oboznámenie sa so surovinami, navrhnutie receptu, príprava receptu v skupinách, spoločné jedenie, zdielanie stravovacích návykov. 
2. lekcia - základy konzervácie potravín (sušenie, zaváranie), fermentácia, klíčkovanie, príprava zdravých dezertov, príprava nátierok, kaše. Debata o ekologickom presahu potravinárskeho priemyslu. 
3. lekcia - príprava hostiny pre spolužiakov v štýle taverna, stolovanie, výzdoba, spoločná hostina so spolužiakmi. Diskusia o jedlách rôznych kultúr a o oblúbených jedlách. 
Podľa počasia a okolností sa budem snažiť workshop organizovať v školských záhradách alebo dvoroch, kde budeme mať viac priestoru a možností pri varení a väčšie prepojenie s voľnou prírodou. Tieto workshopy by som rád uskutočnil aj so znevýhodnenými skupinami detí."
 WEAR.THE.STREETART 
lektor: Tomáš Brichta 
Cieľom aktivít je oboznámiť mladých ľudí s možnosťami upcyklácie obnoseného oblečenia, formou prezentácie a diskusie otvoriť tému udžateľnosti a vplyvu konzumného nakupovania oblečenia na životné prostredie. Podnietiť mladých ľudí k zbierkam a výmenám obnoseného oblečenia, ktoré by inak vyhodili. Formou workshopov grafických techník a maľovania na obnosený textil ukázať a prakticky vyskúšať možnosti ako dať starému oblečeniu nový život. Metódami bude práca na návrhoch v skupinách, čo podnieti komunikáciu, spoluprácu a tímovú prácu.
Celodenné workshopy sieťotlače na textil
 v sieťotlačovej dielni v Zaježovej si účastníci v praxi vyskúšajú celý postup techniky sieťotlače na textil - od návrhu až po samotnú tlač na upcyklované oblečenie.
Inkluzívne tvorivé workshopy s témou udržateľnosti 
prezentácie s diskusiou o téme udžateľnosti a vplyvu konzumného nakupovania oblečenia na životné prostredie spojené s workshopmi navrhovania motívov a ich aplikácia roznymi grafickými technikami na obnosené oblečenie - na základných školách a v centrách pre znevýhodnených mladých ľudí. Zdieľanie vlastného príbehu od pouličného grafiti umenia k solidárnym projektom, možnosti projektov pre mladých - priestor na otázky - diskusia - motivácia pre možnosti naplnenia si svojich snov.

You may also like

Back to Top