MIROSLAVA PLÁNIČKOVÁ
lektorka: Slobodný vedomý tanec a Intuitívne hry
Učiteľka milujúca tanec. Od začiatku štúdií rada skúmala rôzne alternatívne smery v oblasti pedagogiky. Najviac jej učarovala a dáva jej zmysel waldorfská a intuitívna pedagogika. Po pôsobení na Súkromnej waldorfskej škole a vzdelávaní v intuitívnej pedagogike, rada prináša do štátneho školstva holistické vnímanie dieťaťa a dôležitosť umenia vo vzdelávaní. K tancu ako k slobodnému pohybu sa prvýkrát dostala v roku 2010. Tento spôsob vyjadrenia ju veľmi nadchol a sprevádza ju až dodnes. Je a bol pri všetkých jej náročných i šťastných obdobiach života. Zažila si rôzne prístupy a štýly, ale po absolvovaní výcviku v slobodnom vedomom tanci, zostala pri koncepte inšpirovanom 5 rytmami a Open floor.
LUKÁŠ KONCZ
lektor: Rytmika - Perkusie
Muzikant s vášňou odovzdávať svoje skúsenosti ďalej. Vášnivý muzikant a skúsený lektor Lukáš Koncz - v roku 2023 sa mu podarilo zrealizovať workshopy perkusií na 12  základných školách, s vyše 450 žiakmi. Môžte sa s ním naučiť základy rytmiky na rôznych perkusiách (ako djembe, bongo, doumbek, darbuka, cajon a pod.) Lukáš žije na Zaježovej už vyše osem rokov no už dlho predtým než tu žil sa pravidelne zúčastňoval rôznych bubnovačiek a workshopov afrických tancov na festivale na sekierskych lúkach. K perkusiám (bongo, djembe) sa prvý krát dostal ešte v časoch strednej školy a táto vášeň u neho nielen pretrváva, ale stále rastie. Až s výnimkou posledných rokov, veľkú časť života strávil v práci v kolektíve a s ľuďmi, a má ukončené bakalárske vzdelanie v oblasti učiteľstva, ktoré v poslednej dobe nepriamo využíva práve vedením workshopov a súkromnej výuke hrania na rôzne nástroje. Chce odovzdať základy rytmiky na rôznych perkusiách (ako djembe, bongo, doumbek, darbuka, cajon a pod.) ktoré sú ďalej univerzálne a birokospektrálne použiteľné v akejkoľvek hudobnej forme.
TEREZA MATKULIAKOVÁ
lektorka: Videotvorba
 Narodila sa v Zuberci a študovala na Vysokej škole muzických umenív Bratislave, Filmovú a televíznu fakulta, Ateliér scenáristickej tvorby. V aktívnej praxi v oblasti audiovízie, v RTVS, a DARKROOM s.r.o., spolupracovala na tvorbe scenárov, storylainov a dialógov a taktiež vyučovala audiovizuálnu tvorbu na strednej umeleckej škole Scénického výtvarníctva a v Centre voľného času Bratislava Staré mesto, kde sa aktívne venovala zážitkovému vzdelávaniu. V rámci OZ Kino S spoluorganizovala medzinárodné workshopy pre zamerané na tvorbu krátkych filmov. Pre medzinárodnú organizáciu JRP, v meste Bhubaneswar v Indiii natáčala, fotila a písala o skúsenostiach z najchudobnejších slumov a odľahlých oblastí indického štátu Orisha blog a na Sicílií, v Palerme, v rámci OZ Divadlo bez domova, participovala na projekte zameranom na vojnových utečencov z Afriky. V Estónsku, v medzinárodnom integračnom projekte Fix - it realizovala projekt trvalo udržateľnej záhrady vo dvore Ústavu pre mentálne znevýhodnené deti v Tallinne a taktiež sa podieľala na viacerých medzinárodných projektoch vrámci Erazmu plus. Aktuálne ako videoproducentka, fotografka, lektorka a režisérka spolupracuje prevažne s organizáciu Živica, kde vyvára audiovizuálny obsah. Réžií krátkych audiovizuálnych formátov sa venuje tiež komerčne. Popritom, ako scenáristka a režisérka vyvíja filmové a umelecké projekty.
SOŇA SADLOŇOVÁ
lektorka: Kreatívna fotografia
Narodila sa v roku 1978 v Bratislave. V roku 2002 ukončila štúdium na VŠVU v Bratislave, na Katedre fotografie a nových médií v ateliéri doc. Miloty Havránkovej. Vystavovala na Slovensku v Čechách, vo Francúzsku, v Nórsku a v Rakúsku, a v roku 2002 získala Cenu Martina Benku. V súčasnosti pracuje ako fotografka v slobodnom povolaní, zaoberá sa monumentálnou tvorbou do interiérov - realizáciami veľkoformátových výtvarných fotografií.  V komerčnej fotografii má dlhoročnú prax v oblasti profesionálnej fotografie architektúry, interiérov a produktov, ale aj v ilustračnej fotografii a portréte. Hlavným motívom jej voľnej fotografickej tvorby je vytváranie imaginatívnych svetov pomocou fotografických techník ako je svetelná projekcia, dlhá expozícia a luminografia.
 Fotografia je pre ňu výrazovým prostriedkom na zachytenie pocitov a vnútorných vízií. Momentálne žije a tvorí na lazoch na strednom Slovensku v Zaježovej a venuje sa aj práci s deťmi a mládežou - lektoruje workshopy tvorivej fotografie. Niekoľko rokov viedla fotografický krúžok pre deti v Zaježovskej škole. Pôsobí ako lektorka fotografie pre mládež vrámci projektu Zaježovňa. Spoluzaložila o.z PREMENA - Združenie umelcov v Zaježovej, ktoré sa momentálne zameriava hlavne na prácu s mládežou. Podporuje mladých ľudí v aktivite na solidárnych projektoch, pracuje s mladými ľuďmi aj ako koučka. Spoluorganizuje mládežnícke výmeny vrámci programu Erasmus plus zamerané na umeleckú tvorbu a udržateľnosť. Lektoruje workshopy fotografie pre znevýhodnených mladých ľudí.
GÁBOR PÁSZTOR
lektor: Varíme s radosťou
Po ukončení Fakulty ekológie a environmentalistiky na Technickej univerzite vo Zvolene prešiel profesiami ako skladník, inštruktor v detských táboroch, barman, manažér hudobného klubu, amatérsky filmár alebo dobrovoľník. V roku 2011 sa začal venovať ľuďmi s telesným znevýhodnením a zúčastňoval sa na rôznych tréningoch po celom svete zameraných na prácu s nimi. Najviac ho zaujali outdoorové aktivity a ich využitie v sociálnej inklúzii. V roku 2015 pracoval v Británii ako osobný asistent pre ľudí s rôznymi telesnými a duševnými znevýhodneniami. Od roku 2018 pracuje v CEEV Živica, najprv v programe Sokratov inštitút, momentálne vo Vzdelávacom centre Zaježová, kde po trojročnej kuchárskej a včelárskej praxi začal robiť kurzy varenia a včelárstva.
TOMÁŠ BRICHTA
lektor: WearTheStreetArt
Tomáš Brichta je študenom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave - katedra Intermédií. V oblasti práce s mládežou Tomáš pracoval niekoľko rokov ako tréner na krúžku lezenia na umelej stene pre deti. Od roku 2021 je koordinátorom a tvorcom solidárneho projektu pre mladých WearTheStreetArt, spoluzaložil zdieľanú sieťotlačovú dielňu na Zaježovej a vedie v nej workshopy zamerané na techniku sieťotlače na textil - recyklované oblečenie pre mladých. Pracoval ako lektor v projekte Zaježovňa, vrámci ktorého lektoroval workshopy sieťotlače pre deti a mladých a tiež viedol krúžok zameraný na graffiti - streetArt. Vrámci solidárneho projektu robí aj osvetovú činnosť na základných školách kde upozorňuje na možnosti redizajnu a upcyklácie oblečenia. Aktivizuje sa tiež v novovzniknutej skupine mladých EuroPeeers Slovensko, ktorá má za cieľ medzi mladými šíriť možnosti programu Erasmus plus. Lektoroval workshopy dizajnu a sieťotlače na medzinárodnej mládežníckej výmene
KRISTÍNA MIKLUŠČÁKOVÁ
lektorka: Maľba inak
 Kristína je študentkou Intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na strednej škole študovala odevný dizajn a z umeleckého sveta si prešla rôznymi technikami a formami. Umeniu sa venuje od malička, je to jej životná esencia. Mimo domáceho prostedia tvorí najmä v undergroundovej scéne a svoje dielo posúva do alternatívnych komunít a miest, s ktorými spolupracuje. Komunity, pred ktorými majú ľudia často predsudky, sú jej blízke a na základe svojich skúseností vie priniesť nový pohľad. Okrem toho sa venuje aj hudbe, filozofovaniu o svete a jej veľkým záujmom sú výtvarné dejiny. Podarilo sa jej prezentovať svoju tvorbu na výstavách na Slovensku, ako aj na festivaloch či hudobných vystúpeniach. V 16 rokoch cez kamarátov objavila workshopy a možnosti európskych projektov, a odvtedy sa postupne snaží orientovať a vyvíjať v tomto prostredí. Páči sa jej princíp práce s ľuďmi a vzájomného obohacovania. Vo svojej tvorbe hľadá nové prístupy s biologickými a sociálnymi podnetmi. Fascinujú ju maličkosti okolo nás, ktoré bežne vnímame, a cez umenie sa snaží klásť dôraz na hlboké vnímanie a prežívanie vecí. Snaha byť si vedomá seba a posúvať sa ďalej nad rámec kreatívnych možností.

You may also like

Back to Top