SLOBODNÝ VEDOMÝ TANEC a INTUITÍVNE HRY
lektorka: Miroslava Pláničková
V slobodnom vedomom tanci ide o pohyb, kde človek nenapodobňujete druhého, ale vytvára sa priestor na autentický pohyb, ktorý v danom momente vyplynie z vašich potrieb. Cieľom tohto typu tanca je mať priestor spojiť sa so svojím telom, pocitmi, myšlienkami a vyjadriť ich tak, ako si to v tej chvíli dovolíme. Vďaka tomu nachádzame v sebe zdroje, ktoré nás vedú k tvorivosti a napojeniu sa na svoju vlastnú krajinu duše. Tanec bude dopĺňaný výtvarnými technikami - maľbou, modelovaním a kreslením ako integračnými technikami, ktoré mládeži pomôžu spracovať zážitky nadobudnuté v tanci.
Prínos tanca:  • podporí vnímanie potrieb a úcty k telu u mladých ľudí, najmä dievčat • tanec rozhýbe časti tela, ktoré často nepoužívame • pomôže mládeži získať nástroj ako sa zbaviť denného stresu • získajú užitočný spôsob ako spracovať svoje emócie • prinesie im do života viac plynulosti, spontaneity i tvorivosti • vytvorí bezpečné podmienky ako byť prijímajúcim pozorovateľom samého seba • podporí ich individualitu, ale zároveň aj kontakt s druhými • vytvorí im priestor nachádzať svoje vlastné odpovede
Pohyb je v súčasnej pretechnizovanej dobe pre všetkých veľmi dôležitý. Pomáha nám spájať sa viac so svojim telom, s čím súvisí aj vyššia miera sústredenia, lepšia motorika a cibrenie zmyslov, ktoré potrebuje mládež pri vnímaní sveta a učení sa. Intuitívna pedagogika vznikla v roku 2003 ako prirodzené vyústenie seminárov pre učiteľov, rodičov a terapeutov, ktorí chceli rozvíjať u detí, mladých ľudí zmysly, intuíciu a sociálne schopnosti prostredníctvom hier, umeleckých činností a komunikácie. Intuitívne hry sú tiež vynikajúcou živnou pôdou pre uvedomenie si ako komunikujeme so sebou, s inými a je tiež bezpečným cvičiskom ako zlepšiť komunikáciu. Intuitívne hry budú dopĺňané výtvarnými umeleckými technikami ako nástrojmi komunikácie so sebou samým a v skupinovej práce s inými. 
Prínos hier: • podporia sociálnu klímu skupiny • sú užitočný diagnostický nástroj • pomáhajú otvárať emócie, témy v skupine • vytvárajú bezpečný priestor zažívať život, ktorý sa deje v hre, tak ako aj mimo ňu • zabezpečia dobré spojenie so svojím telom a podporu zmyslov 
Čo zažije mládež na workshope: zažije hry, ktoré budú prispôsobené priestoru klubovne, i exteriéru. Po hrách zhodnotíme na spoločnom kruhu, čo mohli mladí ľudia pozorovať a použijeme ich ako impulz na rozvinutie komunikácie témy, ktorá vyplynie zo situácie. 
RYTMIKA - PERKUSIE
lektor: Lukáš Koncz
Workshop perkusie je realizovaný minimálne v dvoch po sebe idúcich časových blokoch s cieľom zvýšenia kompetencií mladých ľudí v oblasti rytmiky, hudby a hrania na perkusie. Cieľom aktivity je prostredníctvom hudby a rytmu vytvoriť medzi mladými ľuďmi lepšiu spoluprácu, načúvania jeden druhému a uvedomenie si spolupatričnosti a sily skupiny. Keď sa to podarí, je vidieť výrazné zlepšenie nálady v skupine, uvoľnenie a ľahkosť. Workshopy perkusie vedie vášnivý muzikant a skúsený lektor Lukáš Koncz. 
V roku 2023 sa nám podarilo cez projekt Zaježovňa zrealizovať tento workshop na 12 základných školách, s vyše 450 žiakmi. Každý workshop začína predstavením lektora, aktivity, nastavením dynamiky skupiny, neskôr lektor predstaví perkusie, z čoho sú vyrobené, odkiaľ pochádzajú, ich históriu a využitie týchto nástrojov v modernej hudbe. Nasleduje voľná diskusia o hudbe, hraní na hudobné nástroje a vplyv hudby na človeka. Potom si vysvetlíme a vyskúšame základné údery na jednotlivých bubnoch a väčšina zvládne aj základny rytmus kombinácie pravej a ľavej ruky. Keď sa účastníci zoznámia s perkusiami, nasleduje rozdelenie do skupín a zložitejšia kombinácia rytmov a hranie celej skupiny spoločne. Keď nadobudnú sebaistotu a viac sa uvoľnia nasleduje ukážka zložitejších rytmov a práca s pamäťou (mnemotechnika). Po prestávke sa skupina zdokonaľuje v kombinácii zložitejších rytmov a precvičuje zdokonalenie koordinácie pohybov. Na ďalšom stretnutí si účastníci zopakujú rytmy a ich kombinácie z posledného stretnutia, vyskúšajú si prácu s rytmami a s iným počítaním, čo je vyššia náročnosť najmä na koordináciu práce rúk. Nasleduje voľná diskusia a porovnanie doposiaľ zvládnutých vecí s aktuálnymi obľúbenými hudobnými žánrami (hip hop, rock, pop atď) Následne si sami zvolia skladbu, ktorú si chcú zabubnovať, alebo skladajú svoje vlastné tvorby. Počas záverečného kruhu si zrekapitulujeme, čím všetkým sme spoločne počas kreatívnych dielní prešli, čo sme sa naučili a vzájomne si dáme spätnú väzbu.
VARÍME S RADOSŤOU
lektor: Gábor Pásztor
 "Základom mojej aktivity je predstaviť pestrý recept, spoločne ho pripraviť a zjesť. Cieľom je utužiť v skupine spoluprácu, zvedavosť, zodpovednosť a otvorenosť. V ideálnom prípade sa deti naučia niečo o varení a potravinách, pričom pozdieľajú svoj vzťah k jedlu a jedeniu. Nakoniec si užijú výsledok spoločnej práce v podobe obeda alebo večere vo veselej atmosfére. Recepty sú upravené na vegetariánsky spôsob. Cieľom je vysvetliť, aký dopad má súčasný potravinársky priemysel a poľnohospodárska výroba na našu planétu, ako šetriť potravinami, ako efektívne a bezodpadovo využívať suroviny, ako kombinovať ingrediencie, aby jedlo bolo chutné a výživné, ako využiť lokálne, sezónne alebo divoké rastliny v kuchyni atď. Počas workshopu budeme spoznávať (a ochutnávať) aj základy klíčkovania, fermentovania, varenia v prírode, používania korenín, ale aj ich pôvod a ich dôležitosť v jedálničkoch rôznych kultúr sveta.
Kurz je rozdelený do troch lekcií: 
1. lekcia - Príprava hlavného jedla, základy narábania s kuchynským náradím, oboznámenie sa so surovinami, navrhnutie receptu, príprava receptu v skupinách, spoločné jedenie, zdielanie stravovacích návykov. 
2. lekcia - základy konzervácie potravín (sušenie, zaváranie), fermentácia, klíčkovanie, príprava zdravých dezertov, príprava nátierok, kaše. Debata o ekologickom presahu potravinárskeho priemyslu. 
3. lekcia - príprava hostiny pre spolužiakov v štýle taverna, stolovanie, výzdoba, spoločná hostina so spolužiakmi. Diskusia o jedlách rôznych kultúr a o oblúbených jedlách. 
Podľa počasia a okolností sa budem snažiť workshop organizovať v školských záhradách alebo dvoroch, kde budeme mať viac priestoru a možností pri varení a väčšie prepojenie s voľnou prírodou. Tieto workshopy by som rád uskutočnil aj so znevýhodnenými skupinami detí."
VIDEOTVORBA
lektorka: Tereza Matkuliaková
Workshopy videotvorby začínajú úvodným kruhom, kde sa predstavíme a uvedieme projekt a program  workshopu. Premietneme si práce z predchádzajúcich workshopov, aby sme účastníkov inšpirovali a oboznámili ich, čo ich na čo sa možu tešiť. Teoretickú časť tvorí interaktívna prezentácia, v ktorej sa žiaci dozvedia základy obrazovej reči, veľkosti záberov, osvoja si pojmy ako celok, detail a pod. Oboznámia sa so základnými pravidlami svetla a kompozície a súčasťou úvodného bloku je aj prezentácia kreatívneho využitia umelej inteligencie vo vizuálnej tvorbe. 
V prvom bloku sa venujeme tvorbe obrázkového scenáru ku krátkemu animovanému filmu. Účastníci sa dozvedia, čo je to filmová reč, ako rozprávať príbeh pomocou obrazu. Prečo je obrazová filmová reč univerzálnym jazykom a v skupinovej práci spoločne vytvoria príbehy, pričom hľadajú riešenia, ako vytvoriť spoločné dielo. V druhom workshopovom dni vytvoria animáciu pomocou techniky STOP MOTION. Vyskúšajú si plôškovú animáciu, figurálnu, či natáčanie krátkeho hraného filmu, alebo vizuálneho konceptuálneho diela. Príbehy, ktoré spoločne žiaci deň vopred pripravili realizujú v praxi a taktiež si overia teóriu kompozície, veľkosti záberov ale aj správneho osvetlenia priamo v malom mobilnom audiovizuálnom štúdiu. Účastníci sa naučia pracovať s filmovou rečou a zároveň si vyskúšajú rôzne filmové profesie. Zažijú aké je to, byť kameramanom, bábkohercom, režisérom, osvetľovačom alebo scenáristom. Pri technike STOP MOTION sa rozvíja presnosť, trpezlivosť ale aj radosť z tvorby.
V treťom dni sa vo videoštúdiu zameriame na postprodukciu. Žiaci sa naučia pracovať v programe Premiere Pro, kde okrem práce s fotografiou a videom vyskúšajú grafické práce, hudobnú a zvukovú postprodukciu, budú pracovať s gifmi a jednoduchymi trikmi, prostredníctvom ktorých vytvoria komplexný krátky animovaných film.
Účastníci majú priestor na voľnú tvorbu, sebavyjadrenie a improvizáciu. Majú možnosti vyskúšať si rôzne tvorivé postupy a techniky a rozvíjať svoju predstavivosť a kreativitu. Čelia výzvam spolupráce, tvorby dôhod a vyskúšajú si profesie z umeleckého sveta filmu a fotografie. V záverečnom kruhu prezentujeme a pozeráme vytvorené diela a zrekapitulujeme si, čím všetkým sme spoločne počas kreatívnych aktivít prešli a aké nové zručnosti sme sa naučili.
KREATÍVNA FOTOGRAFIA
lektorka: Soňa Sadloňová
Workshopy luminografie - maľovanie svetlom. Možnosti a techniky využitia fotografie ako umeleckého prostriedku. Dlhá expozícia, luminografia - maľovanie svetlom, svetelná projekcia, teamové fotografovanie, performance. 
Portrétny fotoateliér:  Portrétna fotografia a základy svietenia štúdiovými svetlami - typy svietenia, kompozícia, základy fototechniky. Účastníci si vyskúšajú role fotografov, osvetlovačov a modelov a zažijú portrétne fotografovanie v ateliérových podmienkach s použitím fotopozadia, štúdiových svetiel a digitálnych zrkadloviek. Naučia sa ako správne nastaviť svetlo, expozíciu a ako pracovať s ostrosťou.
Postprodukčné úpravy fotografií: Ligthroom, Photoshop, retuš, farebné a tonálne úpravy. 

WEAR.THE.STREETART
lektor: Tomáš Brichta
Cieľom workshopov je oboznámiť mladých ľudí s možnosťami upcyklácie obnoseného oblečenia, formou  diskusie otvoriť tému udžateľnosti a vplyvu konzumného nakupovania oblečenia na životné prostredie. 
Podnietiť mladých ľudí k zbierkam a výmenám obnoseného oblečenia, ktoré by inak vyhodili. Formou workshopov grafických techník a maľovania na obnosený textil ukázať a prakticky vyskúšať možnosti ako dať starému oblečeniu nový život. Metódami bude práca na návrhoch v skupinách, čo podnieti komunikáciu, spoluprácu a tímovú prácu.
Zdieľanie vlastného príbehu mladého lektora od pouličného grafiti umenia k solidárnym projektom. Možnosti projektov pre mladých - priestor na otázky - diskusia - motivácia pre možnosti naplnenia si svojich snov
MAĽBA INAK
lektorka: Kristína Mikluščáková
Na workshopoch "Maľba inak" budeme skúšať rôzne prístupy maľby a prepájať ju s prostredím okolo nás mestom, prírodou, krajinou, ľuďmi... možnosti kam môžme zájsť v našej tvorbe sú neobmedzené, ideálne zhmotniť a preniesť pomocou farby a predmetu všetky šialené nápady, ktoré sa dajú. Hľadajme spolu to, čo tu ešte nebolo, kľudne aj to, čo tu bolo. Je to len na vás akým smerom sa vyberieme. Zanechávajme za sebou naše diela, šírme naše myšlienky, názory, ktoré chceme povedať svetu, čo sa nám páči a čo nie, čo vnútri cítime a ako veci prežívame. Pravé umenie je skvelý prostriedok kedy môžeš byť vypočutý, ukázať okoliu, čo sa v tebe skrýva a môžeš sa naučiť viac pracovať so samým sebou a tvojím vnímaním všetkého naokolo. Toto všetko môžeš vyjadriť maľbou a ja ti rada ukážem ako na to :)
O čo nám ide ?                                                 
- vyjadriť názor skrz maľbu
- tvoriť s našim okolím 
- pracovať so samým sebou 
- pracovať s emóciami
- niečo zanechať ( na mieste či publiku )
- hľadať nové prístupy 
- zamýšľať sa nad dianím v nás a našom okolí

Ako to bude prebiehať ? 
Budeme tvoriť diela pomocou experimentálnych prístupov ako napríklad maľovať na niečo iné ako plátno, mixovať rôzne farby, hľadanie textúr. Tieto naše diela budeme zdieľať so spoločnosťou a svetom okolo nás. Všetko záleží aj od toho akou formou a s čím budete chcieť pracovať. Budeme medzi sebou komunikovať a spolu hľadať všetky možnosti kam vieme zájsť vo svete umenia a vyjadrovania sa.

You may also like

Back to Top